Zaostává výstavba nových bytů, jaké našlo Brno řešení?
Brno zažívá ve výstavbě nových bytů mírnou stagnaci, kterou se ale snaží řešit. Magistrát města oslovil místní developery a nabídlo jim své pozemky pro výstavbu dalších bytů. Ty by měly být levnější a dostupnější, zároveň by následně patřily městu, které by je mohlo dál nabízet zájemcům.
Bydlení rozhodně ne pro všechny
Ekonomická krize, která dopadla snad na všechny oblasti, se dotkla i nemovitostí a výstavby nových bytových domů. V Brně v minulém roce vzniklo pouze 983 bytů, což rozhodně neodpovídá vysoké poptávce. Brno zažívá v novostavbách stagnaci a mladí lidé čekající na byt se jen tak nedočkají. Brněnský magistrát se rozhodl pro řešení situace ve spolupráci s developery, kteří by byty postavili na městských pozemcích.
Přečtěte si také: Birkenstock sandály jsou hitem tohoto léta.
Jednalo by se o řešení, ze kterého by vzešly relativně byty dostupné pro všechny.
Jaká je cena za pozemky?
Město nabídne developerům své pozemky, na kterých se následně vystaví nové bytové jednotky. A jaká je cena za pozemky? Několik bytů, které budou následně ve vlastnictví města, čímž se rozšíří nabídka městských bytů a i možnosti pro jedince s nižšími příjmy či problémy.
Přečtěte si také: BRNĚNSKÉ LETIŠTĚ ROZŠIŘUJE NABÍDKU AŽ DO THAJSKA
Hlavní výhodou je malá investice a intervence města a také relativní rychlost, se kterou developeři nové domy vystaví. Město se totiž zodpovídá státu, a tak se domy staví dle zákona o veřejných zakázkách. Tato byrokracie poté velmi zpomaluje výstavbu a dochází ke stagnaci, jakou vidíme teď. Developeři oproti tomu mají volnou ruku a ziskem pozemků od města se i tento proces stavby urychluje. Cena pozemku totiž většinou tvoří až 15 % celkových nákladů na výstavbu.