Zásady bezpečného investování

Zásady bezpečného investování

V případě že máte „volné“ peníze, které aktuálně nemají žádné využití je škoda, je nechat ladem.

Kam peníze uložit?

V případě, že si je schováte tak říkajíc pod polštář, Vaše peníze nic nevynášejí, právě naopak. Odkrojuje z nich inflace. Od roku 2000 činila inflace v ČR v průměru 2,4 % ročně, což je také tempo, ve kterém ztrácely svou hodnotu, jestliže Vám ležely ladem doma.

V případě, že si uložíte své úspory na spořící účet, jsou opět Vaše úspory ohroženy velikosti inflace. Změna výše úrokové sazby je dalším rizikem. Výhodou však je poměrně vysoká likvidita těchto vkladů.

Termínové vklady jsou další možností, jak peníze uložit. Stejně jako i u předchozích možností, i u termínovaných vkladů je největší hrozbou výše inflace. U většiny těch vkladů se sjednává fixní úroková sazba po celou dobu trvání vkladu. Nižší likvidita takto uložených vkladů je daní za jejich vyšší zhodnocení. Banky zpravidla nabízejí vyšší výnos až od vyšších částek. Optimální je tak vkládat alespoň 0,5 mil. Kč.

Zásady bezpečného investování

1) Diverzifikujte riziko

Ačkoli si můžete být jakkoli o jistotě investice, vždy se může vyskytnout nějaká situace, který „zcela jistý“ výsledek ovlivní ve Váš neprospěch. Nepoužívejte tak veškerý kapitál na jednu investici, snažte se Váš kapitál vždy rozdělit.

2) Investujte i nakupujte v pravidelných intervalech

Častou chybou na investičním trhu je, že v době poklesu hodnoty akcií, začnou všichni prodávat. Snaží se tomu zabránit, vydržet ten psychický tlak, že cena neustále klesá, ale nakonec investoři často prodají. A často v okamžiku, který je blízký naprostému obratu v ceně akcií.

3) Buďte trpěliví

Hlavní chybou při investování je snaha o rychlé zbohatnutí. Velmi často však špatně končí. Snažte se investovat s rozvahou, buďte trpěliví a investujte dlouhodobě. Je to efektivnější finančně i časově.