Věčný nepřítel žen jménem celulitida
Celulitidou u nás trpí až 90 procent žen. Sužuje-li Vás tento problém také, rozhodně v něm tak nejste sama!
Za vznikem pomerančové kůže je hromadění tukové tkáně a stárnutí podkožního vaziva. Když jsou v nižším věku tkáně pružné a pevné, nemají tukové buňky šanci dostat se na povrch a utvořit ty nevzhledné dolíčky. Postupem času se to však k naší nelibosti mění…
Za šíření pomerančové kůže může především ženský hormon estrogen. Muži jsou tak díky jinému uspořádání podkožního vaziva celulitidy ušetřeni.
Za celulitidu může částečně dědičnost, ale také životní styl. Sedavé zaměstnání, nadměrné popíjení alkoholu, kouření, nedostatek pohybu, příliš těsné oblečení, stres. Všechny tyto faktory vedou ke zpomalení lymfatického systému, jež z těla odvádí toxiny a odpadní látky a zabraňuje zadržování vody v tkáních.
Stadia celulitidy
- Stadium: prohlubně v kůži jsou patrné pouze v případě zmáčknutí nebo vytáhnutí kůže,
- Stadium: nerovnosti jsou patrné pouze při ostrém světle,
- Stadium: Celulitida je patrná při běžném pohledu a ve všech pozicích,
- Stadium: extrémní prohlubně v kůži, jez mohou vést i k bolesti a otokům.
Jak bojovat proti celulitidě
- Hýbejte se
Proti celulitidě jsou výborné především aktivity, které Vám posílí silovou hmotu a prokrví hlavně oblast hýždí, břicha a dolních končetin. Výborný je tedy rekreační běh, dlouhé procházky, jízda na kole či koní atd..
- Myslete na životosprávu
Celulitida postihuje často i hubené ženy, pomerančová kůže tak nemusí souviset vždy s nadváhou. Měli byste však dbát na vyváženost stravy a několikrát denně konzumovat ovoce.
- Masírujte se a krémujte
Masáže výborně podporují prokrvení těla. Můžete je provádět speciálními kartáči s tupými hroty nebo houbičkami. Výborně ale také poslouží střídat při koupeli teplou a studenou vodu. Studená voda zapříčiňuje stahování cév a teplá voda je naopak rozšiřuje. To zvyšuje jejich pružnost a zlepšuje se tak prokrvení. Každou masáž byste měli zakončit ošetřením krémem.
- Dostatečně pijte
K lepšímu stavu pokožky přispějete dostatečným příjmem tekutin. 2,5 – 3 litry vody, minerálek, čaje, ovocných či zeleninových šťáv je ideální denní množství.