Nulová daň a její příběh stále nekončí. Jak na tom tedy vinaři budou?
Také jste už někdy ve firmě dostali na konci roku jako poděkování láhev vína s logem vaší společnosti? Pro zaměstnavatele byla volba právě tohoto dárku výhodná. Nejen, že víno ocení velká část lidí, ale dokonce si jej mohli dát do nákladů. To teď nulová daň na víno ukončuje.
Všechny strany byl spokojené
Základní pravidla pro to, aby si podnikatelé mohli zapsat víno do nákladů, byla jednoduchá. Stačilo opatření logem firmy a ceny pod 500 korun, což rozhodně není tak složitý úkol, zvlášť na českém území. Díky tomuto triku zaplatila firma méně na daních a spokojené byly všechny strany.
Právě to byl jeden z mnohých důvodů, proč podnikatelé touto cestou přemýšleli. Jak to ale bude teď, když se tato výrazná výhoda ruší? Nulová daň sice jistě mnoho vinařů potěšila, ale jak se vyrovnají se ztrátou dárkového odpisu z daní?
Stále nespokojený Svaz?
Možná si říkáte, že je Svaz českých vinařů stále nespokojený a nic není to ideální řešení. Veřejnost prosazení nulové mzdy velmi zkritizovala a ani ekonomové s tímto krokem vlády nesouhlasili. Ukázalo se, že malé vinaře by ani daň na tento alkohol nezasáhla.
Přečtěte si také: Kam v Brně na výlety?
Na úkor této výhody přišli vinaři právě o dárkový odpis z daní, což může být právě pro menší vinaře daleko větší problém. Mnoho z nich je totiž závislých právě pouze na své klientele z řad firem. U menších vinařů je mnohdy víno levnější a ve výborné kvalitě, ale zkrátka dodávají víno pouze na objednávku. Dle prvotních výpočtů budou právě malá vinařství ztrácet kvůli tomuto kroku až 40 % svého obratu.