Tichá vína se i tentokrát vyhnula zdanění

Minulý týden představila vláda nový daňový balíček, který postihly rozsáhlé změny. Vinaři se ani tentokrát nemusí obávat. Ačkoliv vláda sáhla po slevách i příspěvcích, daň na tichá vína zůstává stále nulová.

Balíčky se dotknou zejména podnikatelů

Spotřební daň na tichá vína se konat nebude. Oznámila to vláda minulý týden na tiskové konferenci ohledně nového daňového balíčku. Rozsáhle změny dopadnou především na podnikatele, kterým se zvýší odvody za sociální a zdravotní pojištění, ale i daňové srážky z příjmu.

Přečtěte si také: Na Cejlu se našly ostatky z doby bronzové.

Stále se jedná o alkohol

Zavedení spotřební daně na tichá vína rozpoutalo ve společnosti velké debaty, vládě tento krok výrazně doporučila Národní ekonomická rada vlády a velká část obyvatelstva s tímto souhlasila. Svaz vinařů a Vinařská unie ale vznesla hlasitý protest. Poukazovaly především na to, že okolní státy mají také nulovou daň, a tím pádem by bylo pro zákazníka výhodnější nakupovat víno ze zahraničí než u českých vinařů. To by mohlo být pro český vinařský trh devastující.

Silným protiargumentem, který je slyšet ze strany veřejnosti, je zejména to, že se stále jedná o alkoholické nápoje. Zatímco na potraviny a služby je uvalená spotřební daň, alkoholické nápoje, které stále škodí lidskému zdraví a jsou příčinou mnoha úmrtí, jsou bez daně? Téma vyvolává velmi rozporuplné pocity.

Podpora českého vinařství

Nulová spotřební daň je jedním ze způsobů, jak pomoci českému vinařství a vinohradnictví. Během covidu to byli právě vinaři, kteří výrazně přispěli do české ekonomiky. Lidé totiž nesměli cestovat do zahraničí, a tak jejich cesty často mířily právě na jižní Moravu. Budoucnost českého vinařství je značně nejistá. Lidé čím dál častěji nakupují víno a sekty v supermarketech od zahraničních výrobců. Dost často za podhodnocenou cenu a připlácejí si za kvalitní český výrobek pouze ve výjimečných případech.