Výročí první transplantace jater v Československu
Brněnská fakultní nemocnice u svaté Anny se před čtyřiceti lety stala první nemocnicí v Československu, kde dokázali úspěšně transplantovat játra. Zároveň byla teprve pátým místem v Evropě, kde se tento zákrok povedl. Letos tedy slavíme výročí první transplantace jater u nás.
Operace proběhla v únoru roku 1983 a do čela tamního týmu se postavil chirurg Vladimír Kořístek. Na transplantaci největší a nejdůležitější žlázy v těle se připravovali více než deset let, protože se jedná o jeden z nejsložitějších operačních výkonů.
Transplantace zachránila život
Prvním pacientem, který se vložil do rukou lékařů pod vedením profesora Kořístka byl Josef Mynář z Tišnova. Bylo mu tehdy pouhých šestatřicet let a trpěl nevyléčitelnou jaterní chorobou, transplantace mu tedy měla zachránit život.
Transplantaci předcházely experimenty
Profesor Kořístek a jeho spolupracovníci na tento moment čekali dlouhých deset let, během kterých experimentovali s transplantací jater u prasat. Během těchto pokusů nakonec úspěšně transplantovali játra asi 150 prasatům. První lidskou výměnu jater povolilo až v roce 1983 ministerstvo vnitra, a to navíc s podmínkou, že zákrok musí mít označení “experiment na člověku”. Kromě brněnského Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) má od roku 1994 ve svém programu transplantaci jater také Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). IKEM dosud provedl celkem více než 1300 transplantací jater, CKTCH loni provedl devítistou transplantaci jater. V Česku se v současnosti ročně uskuteční kolem stovky těchto operací.
Játra se transplantují lidem například s cirhózou jater, s chronickou žloutenkou typu B či C, s některými druhy jaterních nádorů nebo pacientům, jimž játra akutně selhala, například při otravě. Jsou druhým nejčastěji transplantovaným orgánem.